Okres wakacyjny to czas wycieczek pieszych czy rowerowych. W Polsce mamy bardzo dużo urokliwych miejsc do odwiedzenia. Morze, Mazury czy góry wyglądają pięknie latem i samym widokiem zachęcają do przyjazdu. Takie wyprawy wpływają dobrze na nasze zdrowie, dodatkowo możemy oszczędzić pieniądze na benzynie czy oleju napędowym. Niekiedy odległość od naszego miejsca zamieszkania jest na tyle duża, że decydujemy się na pokonanie części drogi samochodem. Popularne jest również zabieranie rowerów na urlop. Mamy wiele rozwiązań przewożenia jednośladów. Zależne są one m.in. od budżetu, ilości rowerów czy rodzaju mocowania. Nie każde pasuje do wszystkich modeli samochodów.

Rodzaje bagażników
samochodowych

Przewożenie w bagażniku samochodu jest najtańszą z form transportu. W tym przypadku nie potrzebujemy żadnych mocowań. Wystarczy odpowiednio ułożyć rowery jeden na drugim lub rozłożyć je na części. Warto też pomyśleć o pokrowcach. Zabezpieczą one sprzęt przed uszkodzeniem, przesuwaniem oraz przy okazji ochronią nasz samochód przed ewentualnym zabrudzeniem. Wadą takiego transportu jest to, że zostaje nam niewiele miejsca na bagaż czy inne potrzebne rzeczy. Zaletą zaś to, że nie musimy się martwić nagłymi zmianami pogody i ich wpływem na rowery.

Bagażnik na dachu

Bagażnik rowerowy na dachu jest najczęściej wybierany do przewożenia jednośladów. Wykorzystywany może być również do transportu desek surfingowych czy boksu dachowego. Budowa mocowania wygląda tak, że do poprzecznych belek zamontowanych na dachu przymocowane są uchwyty trzymające rower. Zabezpieczenie roweru w tym przypadku wymaga dużo więcej pracy. Jest to najlepsze rozwiązanie, gdy musimy zabrać ze sobą większy bagaż. Niestety podczas takiego przewożenia jednośladów samochód spala więcej paliwa i jest bardziej wrażliwy na podmuchy wiatru.

Rowery możemy też przewozić na tylnej klapie. Mocowania w tym przypadku dobiera się do modelu auta, jednak nie każde ma możliwość transportu rowerów w taki sposób. Kupując taki bagażnik musimy zwrócić uwagę na to czy nie zasłoni on nam świateł albo tablicy rejestracyjnej. Niestety często dochodzi do zarysowań klapy, a montowanie samego roweru do mocowania jest dość uciążliwe, dlatego kierowcy rzadziej wybierają tę formę transportu.

jak-przewiezc-rower

Bagażnik na hak holowniczy

Gdy w samochodzie posiadamy hak to bez problemu możemy na niego zainstalować platformę do przewożenia rowerów. Jest ona droższa od poprzednich rozwiązań, ale w przypadku wysokich samochodów to wyjście jest o wiele lepsze. Montowanie jednośladów na platformie jest bardzo proste. Jednak musimy pamiętać o tym, że taki sposób transportu zasłania oświetlenie w samochodzie, więc mocowanie musi mieć własne światła, które wpina się w instalacje elektryczną haka.

Przyczepa samochodowa

Do haka możemy również przypiąć przyczepę samochodową. Na rynku oprócz typowych bagażówek są dostępne też takie, które zostały specjalnie przystosowane do przewożenia rowerów. Jest to dość duży wydatek, a jazda samochodem w przypadku przyczepki jest bardzo utrudniona. Oprócz jednośladów możemy zabrać dodatkowy bagaż. Jednak, gdy chcemy zaparkować to potrzebujemy na to więcej miejsca.

Jak widać istnieje kilka sposobów na to jak przewieźć rower samochodem. Każdy z nich mają swoje wady i zalety. Dlatego też przed zakupem warto je dobrze przeanalizować i wybrać ten który najbardziej odpowiada naszym oczekiwaniom i możliwościom.