Wakacje już się skończyły, dzieci wróciły do szkoły. Czas szykować się do sezonu jesienno-zimowego. Posiadając samochód musimy go przygotować na zmianę warunków atmosferycznych: deszcz, śnieg, mróz czy wiatr, które utrudniają kierowanie pojazdem. Z racji naszego bezpieczeństwa ważne jest odpowiednie przygotowanie auta na najbliższe miesiące.

Sprawdzenie stanu karoserii

Stan karoserii naszego samochodu jest bardzo ważny. Istotne jest by przed zmianą pogody zabezpieczyć ją w jak najlepszy sposób. W tym celu musimy wyczyścić nadwozie i wszelkie zakamarki z brudu. Warto tez nałożyć po czyszczeniu wosk, by karoseria pozostała czysta jak najdłużej. Dodatkowo preparat ochroni ją przed deszczem i wszelkimi czynnikami pogodowymi, które często powodują korozje lakieru czy blachy. Mogą zdarzyć się usterki, które musimy zabezpieczyć odpowiednim sztyftem, by rdza nie rozwijała się dalej. Dodatkowo ważna jest wymiana dywaników w samochodzie z tekstylnych na gumowe, które m.in. ochronią podłogę samochodu przed wilgocią.

Wycieraczki oraz odpowiedni płyn do spryskiwaczy

Każdy z nas wie, że głównym aspektem bezpieczeństwa jest bardzo dobra widoczność, dlatego przed zimą i w jej trakcie musimy sprawdzać stan wycieraczek i płynu do spryskiwaczy. Pióra trzeba wyczyścić, najlepiej płynem zawierającym alkohol. W przypadku gdy są zniszczone, wyszczerbione lub nie stykają się dobrze z szybą trzeba je wymienić. Dobrze jest  kupić lepsze jakościowo wycieraczki, które dokładniej ściągają brud i pył oraz są trwalsze. Ważna jest też sprawność żarówek i to czy nie są zabrudzone. One również mają wpływ na widoczność, szczególnie w nocy lub gdy jest mgła. Zwłaszcza, że jesienią i zimą zmierzch przychodzi o wiele szybciej. Żarówki możemy kupić na większości stacji paliw.

Przegląd płynów eksploatacyjnych

Przegląd płynów eksploatacyjnych w samochodzie powinien odbywać się o każdej porze roku, jednak warto zajrzeć do nich podczas przygotowań jesienno-zimowych. Najważniejsze jest by sprawdzić płyn chłodniczy i jego temperaturę zamarzania. Przeważnie warsztaty sprawdzają ją za darmo, wystarcz zadzwonić i umówić się na termin kontroli. Będziemy wtedy wiedzieli, czy musimy wymienić lub dolać koncentratu do płynu chłodniczego.

Uszczelki

Gdy na dworze jest niska temperatura to często dochodzi do zaparowania szyb wewnątrz samochodu. By tego uniknąć musimy sprawdzić stan uszczelek w pojeździe. Nieszczelność doprowadza do dostawania się wilgoci, która jest przyczyną parowania. Należy je wyczyścić i przetrzeć płynem z gliceryną lub silikonem. Czasem jednak to nie pomaga. Warto wtedy wymienić filtr kabinowy, który jest kolejnym powodem dostawania się wilgoci do samochodu.

Sezonowa zmiana opon

wymiana-opony

Najważniejsza jednak jest wymiana opon. Jeżdżenie po mokrej czy oblodzonej jezdni na letnich oponach jest bardzo ryzykowne. Auto może szybko wpaść w poślizg, który niejednokrotnie może skończyć się kolizją lub wypadkiem. Gdy na dworze temperatura w ciągu dnia osiąga 10 stopni to wiemy, że to najwyższy czas na zmianę opon na zimowe. Bieżnik takich gum powinien mieć co najmniej 4mm głębokości, więc warto o to zapytać lub sprawdzić przed wymianą.

Jak wszystko sprawdziliśmy, naprawiliśmy usterki oraz wymieniliśmy opony to możemy cieszyć się sprawnym samochodem podczas okresu jesienno-zimowego. Pamiętajmy, najważniejsze jest nasze bezpieczeństwo.