Na naszym blogu jakiś czas temu pojawił się artykuł dotyczący przygotowania auta do zimy. Czas więc na kolejny tekst z tej kategorii. Tym razem dowiesz się jak przygotować samochód na wiosnę. Oczywiście zima jest bardziej wymagającą porą roku dla naszego pojazdu, jednakże nie można zapominać o wiosennych przygotowaniach. Jakie kroki należy podjąć, aby auto było gotowe na kolejne podróże?

Bezapelacyjnie należy zadbać o bezpieczeństwo kierowcy i jego pasażerów. Jak to zrobić? Po zimie warto zrobić przegląd auta – sprawdzić układ hamulcowy, zawieszenie i podwozie: m.in. amortyzatory, sprężyny. Dodatkowo zwróćmy uwagę na stan filtrów (oleju silnikowego, powietrza, paliwa, kabinowy) i płynów samochodowych – olej, płyn hamulcowy, chłodniczy, uzupełniamy je lub wymieniamy. Na koniec oczywiście zmiana opon na letnie (temp. w ciągu dnia 8-10 stopni, w nocy brak przymrozków) oraz kontrola ciśnienia we wszystkich kołach – tych zapasowych również. Wiąże się to także z ekonomią jazdy. Zimowe opony szybciej zużywają się podczas wysokich temperatur.

Warto też pamiętać o dokładnym umyciu samochodu. W trakcie zimy auto bardziej się brudzi, dodatkowo wraz z błotem, śniegiem przylega do niego sól, która może być przyczyną przyspieszonej korozji karoserii. Staranne umycie samochodu może przyczynić się do zmniejszenia szkodliwego działania soli. Co uchroni nas od dodatkowych kosztów naprawy.

mycie-szyby-wiosenne-porzadki-auta

Pamiętajmy o wymianie wycieraczek. Często są one zniszczone w wyniku przymarzania, używania na zamarzniętych szybach oraz zwiększonej eksploatacji przez panujące zimą warunki pogodowe. Dla lepszego efektu widoczności warto umyć przednią szybę od wewnątrz. Jeśli mamy taką możliwość możemy uprać fotele samochodowe – zwiększy to komfort jazdy. Dzięki temu zabiegowi będziemy mogli cieszyć się czystym i pachnącym świeżością autem. Uzupełnijmy również zapas letniego płynu do spryskiwaczy dostępnego na większości stacji benzynowych, w supermarketach, sklepach branżowych lub online.

Przegląd klimatyzacji jest równie ważny – obejmuje sprawdzenie układu i uzupełnienie czynnika oraz odgrzybianie. Sprawdźmy także czy sprawne są wszystkie żarówki oraz czy ustawienie świateł jest prawidłowe.

Takie działania przygotowujące auto na wiosnę przyczynią się do bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów oraz bardziej komfortowej i ekonomicznej jazdy. Warto dbać o swój samochód, aby służył nam bez usterek jak najdłużej. 😉