Rejestracja samochodu to jedna z pierwszych formalności do załatwienia po zakupieniu pojazdu. W zależności od tego czy kupiliśmy nowe czy używane auto musimy przygotować odpowiednie dokumenty. Dowiedzmy się zatem co jest nam w tym celu potrzebne oraz ile taka rejestracja będzie nas kosztować.

Wniosek rejestracyjny samochodu

jak_zarejestrowac_samochod

Wypełniony wniosek rejestracyjny (możemy go pobrać z https://www.gov.pl/web/gov/zarejestruj-pojazd) wraz z dokumentacją samochodu składa się w Wydziale Komunikacji należącym do odpowiedniego organu przynależnego do naszego miejsca zamieszkania lub zameldowania. Musimy wskazać jaki to typ samochodu, do czego będzie przeznaczony, wpisać model i markę, podać rok produkcji oraz numer: VIN, nadwozia oraz silnika. W przypadku używanego auta należy też wskazać poprzedni numer rejestracyjny oraz numer karty pojazdu. We wniosku musimy również wypisać jakie dokumenty dołączamy. W przypadku tablic indywidualnych będziemy też podawali 5 znaków, które będą się na nich znajdować.

Dużo łatwiej jest zarejestrować nowy samochód, gdyż w tym przypadku większość dokumentów przekazuje nam sprzedawca. Dodatkowo do urzędu musimy dostarczyć świadectwo homologacji pojazdu. Jeśli jednak kupimy auto poza granicami Polski będziemy potrzebowali też dokument potwierdzający zapłatę akcyzy lub zwolnienie z niej oraz oświadczenie salonu, które będzie zawierało informacje o tym, że sprzedawca posiada u siebie duplikat potwierdzenia wpłaty cła.

Dokumenty potrzebne do rejestracji samochodu

Sprawa jest o wiele bardziej skomplikowana jeśli chodzi o samochód używany. W tym przypadku plik dokumentów jest dużo większy i sami musimy zadbać o ich skompletowanie. Jeżeli zapomnimy jakiegokolwiek z nich będziemy musieli po raz kolejny wybrać się do urzędu. Do przerejestrowania oprócz wniosku potrzebujemy jeszcze:

  1. dokument potwierdzający własność pojazdu – np. umowa kupna lub sprzedaży, faktura VAT, umowa darowizny;
  2. dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu;
  3. potwierdzenia wszystkich opłat;
  4. kartę pojazdu – o ile została wydana;
  5. dowód rejestracyjny;
  6. zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego (o ile w dowodzie rejestracyjnym nie ma wpisu o ważnym badaniu technicznym).

Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Koszty rejestracji są różne. Standardowa kwota za tradycyjne tablice rejestracyjne i dokumenty to 180 zł, a w przypadku samochodu zakupionego z państw UE to 256 zł. Jeśli auto uda nam się pozyskać w tym samym powiecie co mieszkamy to rejestracja wynosi tylko 81 zł. Jednak w przypadku tablic indywidualnych koszty są o wiele większe. Za samochód kupiony w kraju zapłacimy 1100 zł, a za sprowadzony 1176 zł.

Gdy kupujemy lub sprzedajemy samochód mamy 30 dni na zgłoszenie tego faktu w Wydziale Komunikacji. Podczas rejestracji auta dostajemy tymczasowy dowód rejestracyjny, tablice oraz nalepki wydawane na czas oczekiwania na docelowe oznaczenia. Są one ważne 30 dni, gdy wydanie właściwego dowodu wydłuża się należy przedłużyć tymczasowy na kolejne 2 tygodnie. Bez tego nie będziemy mogli poruszać się po drogach.

Jeśli nie dopilnujemy terminu rejestracji samochodu to czeka nas kara grzywny. Wacha się ona od 200 do nawet 1000 zł i jest zależna od tego, ile czasu minęło od zakupu oraz czy jest to pierwsze przewinienie czy kolejne. Ostateczną decyzję o wysokości podejmuje urzędnik indywidualnie w każdym przypadku.