Jak co roku, okres jesienny sprzyja pojawianiu się pytań o najbardziej ekonomiczny sposób ogrzewania domu. Jednym z możliwych rozwiązań jest zastosowanie instalacji na olej opałowy.

olej-opalowy-wady-i-zalety-uzytkowania

Jeszcze niedawno była to najpopularniejsza w Polsce metoda ogrzewania domów. Obecnie ustępuje miejsca ogrzewaniu gazowemu lub rozwiązaniom wykorzystującym fotowoltaikę. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są najważniejsze zalety i wady ogrzewania olejem? Czy słusznie coraz mniej inwestorów decyduje się na wykorzystywanie instalacji olejowych? 

Ogrzewanie domu olejem opałowym – zalety

Ogrzewanie domów olejem opałowym zapewnia komfort termiczny porównywalny z możliwym do osiągnięcia przy wykorzystaniu innych metod grzewczych. Cyfrowe systemy sterowania kotłem umożliwiają uzyskanie w pomieszczeniach oczekiwanej temperatury. 

Drugą, ceniona przez właścicieli domów zaletą instalacji na olej opałowy, jest bezobsługowa eksploatacja. Kotły olejowe, poza okresowymi przeglądami konserwacyjnymi, nie wymagają absolutnie żadnego zaangażowania ze strony domowników. Nowoczesne rozwiązania są bowiem całkowicie zautomatyzowane.

Kolejną ważną zaletą tego sposobu ogrzewania domu jest niezależność od sieci gazowej. Instalację na olej opałowy można użytkować w każdym domu, niezależnie od dostępnej infrastruktury. Własna instalacja pozwala również uniezależnić się od potencjalnych awarii sieci gazowej, które mogą powodować nieoczekiwane problemy. Listę zalet warto uzupełnić o rozbudowaną sieć dystrybucji paliwa. Olej opałowy można kupić zarówno na stacjach paliw jak i zamówić dostawę do domu. Dzięki temu ryzyko braku możliwości ogrzania domu jest dodatkowo minimalizowane.

Dla wielu inwestorów ważne jest także bezpieczeństwo jakie zapewnia instalacja olejowa. Zamknięta komora spalania kotła powoduje, że na zewnątrz nie wydostają się żadne niebezpieczne substancje. Natomiast fakt spalania całości paliwa powoduje brak zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Wady ogrzewania domu olejem opałowym

Co zatem sprawia, że pomimo licznych zalet olej opałowy traci zwolenników? Pierwszym czynnikiem jest poziom kosztów. Analizując wydatki związane z ogrzewaniem należy skupić się na dwóch obszarach – nakładach inwestycyjnych i kosztach eksploatacyjnych. Nakłady inwestycyjne, jakie trzeba ponieść na przygotowanie instalacji olejowej, nie są wysokie. Zarówno cena urządzeń jak i wydatki na robociznę, plasują tę metodę ogrzewania domu w gronie liderów cenowych. Zupełnie inaczej jest w przypadku kosztów eksploatacji. Wysoka cena oleju opałowego na stacjach paliw i w innych sieciach dystrybucji sprawia, że bieżące koszty ogrzewania domu są wyższe niż w przypadku wielu paliw alternatywnych. Dlatego wybierając kocioł olejowy należy zwrócić szczególną uwagę na jego sprawność, która ma decydujący wpływ na zużycie paliwa.

Inną wadą instalacji olejowych jest konieczność wygospodarowania miejsca na zbiornik. Wprawdzie zbiornik może być umieszczony wewnątrz budynku, ale nie zmienia to faktu, że jego instalacja będzie istotnie ograniczać powierzchnię pomieszczeń gospodarczych. 

Czy warto ogrzewać domy olejem opałowym?

Odpowiedź na to pytanie wymaga przeprowadzenia dokładnej analizy potrzeb i porównania ich zarówno z zaletami jak i ograniczeniami związanymi z tą metodą ogrzewania domu. Nie ulega jednak wątpliwości, że jest to rozwiązanie ciekawe. Szczególnie gdy instalacja olejowa jest wspierana przez inne metody ogrzewania, które pozwalają ograniczyć koszty – np. ogrzewanie kominkowe.