Olej silnikowy jest istotną częścią silnika. Istnieją różne rodzaje olejów silnikowych o różnych wskaźnikach wydajności. Najpopularniejszym oznaczeniem olejów silnikowych jest litera i cyfra poprzedzone skrótem nazwy producenta. Ten artykuł zawiera przewodnik dotyczący odczytywania oznaczeń olejów silnikowych.

Oleje silnikowe – oznaczenie

Oleje silnikowe są przeznaczone do różnych celów w różnych pojazdach. Istnieje kilka wspólnych cech olejów silnikowych, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie oleju – lepkość, kwasowość i wiele, wiele innych.

Olej napędowy Białystok jest ważną częścią silnika, która niesamowicie rzutuje na jego wydajność oraz pracę. Specyfikacja lub oznaczenie oleju silnikowego jest bardzo ważna przy określeniu jego przydatności do silnika. Znajomość rodzaju używanego oleju pomoże Ci uniknąć problemów w Twoim pojeździe. Specyfikacje olejów silnikowych opierają się na trzech fazach – zimnej, normalnej i gorącej. Faza zimna obejmuje wszystkie oleje, które mają niską lepkość – wtedy nie są zagęszczane pod wpływem ciepła.

Normalna faza ma miejsce, gdy wskaźnik lepkości staje się wysoki z powodu ciepła – to jest miejsce, w którym można znaleźć większość konwencjonalnych olejów silnikowych. Następnie przychodzi faza gorąca, która ma wysoką lepkość z powodu ekstremalnych warunków cieplnych, takich jak wyścigi lub warunki dużego obciążenia.

Jakie są oznaczenia olejów silnikowych? 

Olej silnikowy ma różne oznaczenia kolorystyczne w celu identyfikacji rodzaju oleju silnikowego. Istnieje pięć różnych kolorów: biały, kostny, czerwony, brązowy i czarny.

Biały to kolor, który wskazuje, że olej nadaje się do wszystkich typów silników. Niektórzy twierdzą, że najlepszy olej silnikowy jest biały, ponieważ może chronić powierzchnie metalowe przed korozją i utlenianiem.

Niektóre oleje mają „kostny” odcień ze względu na zawartość żelaza w ich składzie, co czyni je doskonałym środkiem smarnym do silników szybkoobrotowych. Ten rodzaj oleju zmniejsza tarcie między ruchomymi częściami.

Kolor czerwony oznacza olej ochronny do wysokich temperatur o doskonałych właściwościach antykorozyjnych, co zwiększa jego trwałość i stabilność termiczną. Ten rodzaj oleju zapobiega uszkodzeniom spowodowanym przegrzaniem i zużyciem części silnika

Dlaczego warto znać oznaczenia olejów silnikowych? 

Wiele ludzi nie zważa na to, jaki ma olej silnikowy. Niestety, często rezultatem takiej bagatelności, są uszkodzenia silnika oraz jego mniejsza żyteczność. Warto znać oznaczenia olejów silnikowych, aby upewnić się, że olej jest on używany w określonym typie pojazdu oraz aby upewnić się, że olej silnikowy nie jest mieszany z innymi rodzajami olejów.

Standardowe oleje silnikowe są najczęściej stosowane w silnikach samochodowych, które są używane do 6000 mil lub 6 miesięcy. W przypadku dłuższych przebiegów zaleca się używanie oleju o większej lepkości, takiego jak wydłużony olej, który może wytrzymać do 15 000 mil lub 12 miesięcy.

Rodzaje olejów silnikowych 

Olej silnikowy jest rodzajem smaru, który zmniejsza tarcie i zużycie. Oleje silnikowe występują w różnych typach, takich jak oleje przekładniowe, samochodowe, morskie i przemysłowe.

Oleje silnikowe są zwykle klasyfikowane według ich lepkości lub grubości. Posiadają również liczbę lub literę, która odpowiada ich żywotności lub ile kilometrów mogą przebyć, zanim silnik będzie wymagał ponownej wymiany oleju. Dwa najpopularniejsze rodzaje olejów to syntetyczny oraz mineralny. 

Syntetyczne oleje silnikowe mają zazwyczaj wyższy poziom lepkości niż tradycyjne oleje silnikowe. Dzieje się tak, ponieważ zawierają również polimery, które mogą tworzyć pianę w niższych temperaturach. To sprawia, że są idealne do starszych silników, które mogą nie być w stanie poradzić sobie z gęstą lepkością tradycyjnego oleju silnikowego. Natomiast oleje mineralne są wytwarzane z naturalnych źródeł znalezionych podczas wiercenia studni głęboko pod ziemią, gdzie temperatury pozostają stabilne przez cały rok.