Kanister to wykonany z różnych materiałów, najczęściej metalowy bądź plastikowy, przenośny zbiornik, który służy do przewożenia i czasowego przechowywania cieczy – zwykle jest to benzyna i inne płyny ropopochodne, jak również woda. Wyróżnia go spora wytrzymałość na czynniki zewnętrzne i mechaniczne.

O czym pamiętać przy wyborze kanistra?

Podróżując warto zaopatrzyć się w kanister zawierający odpowiednie paliwo dla naszego samochodu. Może być to przydatne w czasie, gdy na trasie nie ma dość dużej ilości stacji benzynowych. Niezależnie od czynników, jakimi kierujemy się stosując kanistry samochodowe powinniśmy przestrzegać reguł bezpiecznego przewozu paliwa. Z jakich zbiorników powinniśmy korzystać, by nie stwarzać zagrożenia?

Należy pamiętać o tym, że zbiornik na paliwo musi być szczelny. Nie powinniśmy dopuścić do tego, aby zawartość opuściła jego wnętrze. Może skutkować to mniejszymi bądź większymi konsekwencjami np. rozlaniem benzyny w bagażniku, wyciekiem na jezdnię (w przypadku stłuczki, wypadku) – skutkiem takiego zdarzenia może być pożar, zagrażający nie tylko kierowcy ale również innym uczestnikom drogi.

Rodzaje kanistrów

Na rynku występują różne odmiany kanistrów. W sklepach najczęściej spotkamy się z produktem wykonanym z plastiku lub metalu.

kanister-plastikowyKanister plastikowy – jest to produkt lekki, występujący na rynku w niższej cenie w porównaniu do metalowego. Związane jest to jednak z jego słabszą wytrzymałością. Przy zakupie sugerujemy zwrócić uwagę na jakość wykonania lejka – jest najbardziej narażony na uszkodzenia oraz czy jest atestowany. Kanistry te mogą być również podzielone na komory, ułatwiają kontrolowanie zużycia.

kanister-metalowy

Kanister metalowy – jest to trwały, wytrzymały produkt do wielokrotnego użytku. Dzięki pokryciu go specjalną farbą, zyskuje oporność na działanie paliw i rdzewienie. W stosunku do plastikowego, jest bardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne oraz jego cena jest wyższa. Benzyna w metalowym kanistrze może być dłużej przechowywana, bez obaw utraty jej właściwości.Jaką pojemność kanistra wybrać?

W supermarketach, sklepach internetowych lub na stacji benzynowej możemy dostać kanistry o różnych pojemnościach. W samochodzie osobowym, motocyklu, skuterze sprawdzą się 2-, 3- i 5-litrowe modele. Osoby korzystające z kanistrów nie tylko do zasilania aut np. właściciele łodzi motorowych, kosiarek, kos spalinowych, znajdą również większe zbiorniki tj. 10-, 20-, 30-, a nawet 50-litrowe. Dzięki temu są w stanie kontynuować rejs, pracę bez konieczności odwiedzania stacji benzynowej, kiedy zabraknie paliwa w baku.