Czy zdarzyło Ci się kiedyś zatankować, niewłaściwe paliwo? Żyjemy w zwariowanym świecie, pęd życia potrafi zawrócić w głowie i przyczynić się do pomyłki przy tankowaniu. Jak to mówią „nigdy nie mów nigdy”. Takie niedopatrzenie może się przytrafić każdemu. Dodatkowo taka sytuacja nie musi nastąpić na stacji benzynowej. Może się to stać podczas tankowania z zapasowego kanistra. Dlaczego takie pomyłki występują? Jakie są tego skutki? Co zrobić w przypadku, gdy popełnimy ten błąd? Czy samochód ruszy w dalszą drogę, a może od razu trafi na lawetę?

pistolet-paliwa-falkooil-stacja-paliw

W jakim przypadku można pomylić paliwo?

  • auto służbowe zasilane jest innym paliwem niż nasze prywatne – przy codziennej zmianie samochodu łatwo o pomyłkę,
  • wypożyczyliśmy pojazd, który również jest napędzany innym paliwem niż nasz własny,
  • zainwestowaliśmy w nowy samochód, który jeździ na innym paliwie niż nasze wcześniejsze auto – zdarza się o tym zapomnieć,
  • podczas tankowania nasza uwaga została zakłócona – przez rozmowę z inną osobą, lub np. przez jakieś zdarzenie, które aktualnie dzieje się na stacji benzynowej,
  • przez pośpiech.

Skutki wlania nieodpowiedniego paliwa

W Internecie można znaleźć informacje o tym, że zimą wiele osób posiadających samochód z silnikiem diesel wlewa do baku trochę benzyny. Ma to na celu obniżenie temperatury gęstnienia. Nowe auta z pewnością nie zareagują dobrze na taką mieszankę. A starsze modele? Każdy samochód jest inny, więc trudno określić jednoznaczną regułę. Jednak nie zalecamy takiego manewru. Jeśli samochód ma silnik diesel to lejemy olej napędowy, jeśli silnik benzynowy w takim wypadku w baku ląduje benzyna. Zalecamy trzymać się tej zasady i nie eksperymentować. W okresie zimowym stacje paliw w swojej ofercie posiadają zimowy olej napędowy, który dzięki swoim właściwościom zapewnia bezpieczeństwo użytkowania nawet przy -20 stopniach. Więc nie warto ryzykować i eksperymentować na własnym aucie.

Jeśli nastąpiła pomyłka przy tankowaniu, skutki mogą być różne np. zatarcie silnika, płukanie układu paliwowego, wymiana filtra paliwa lub instalacji wtryskowej. Prawdopodobnie będzie to jedna z kosztowniejszych napraw naszym samochodzie.

Co zrobić, gdy wlejemy benzynę do diesla?

Najczęstszym przypadkiem jest wlanie benzyny do baku diesla. Dlaczego? Ponieważ średnica wlewu diesla jest większa, więc pistolet do tankowania bez problemu się tam mieści. W odwrotnym przypadku może być trochę trudniej, ale nie jest to niemożliwe. Z pewnością i takie sytuacje miały miejsce. W takim razie co powinniśmy zrobić?

  • Jeśli zauważyliśmy pomyłkę już na stacji benzynowej, pod żadnym pozorem nie uruchamiajmy silnika. Sprawdźmy, czy obsługa posiada właściwy sprzęt do wypompowania paliwa ze zbiornika. W przypadku braku powinniśmy wezwać lawetę i odstawić samochód do warsztatu. Tym sposobem zminimalizujemy lub w zupełności wyeliminujemy prawdopodobne wystąpienie usterek.
  • Jeżeli pomyłka nastąpiła nieświadomie i nie została zaobserwowana na stacji paliw, o tym zdarzeniu dowiemy się podczas jazdy. Mogą wystąpić objawy takie jak utrata mocy, nierówna praca silnika bądź jego zgaśnięcie. W zależności od tego, jakie paliwo i do czego zatankowaliśmy, takie auto może przejechać jeszcze od kilku do kilkudziesięciu kilometrów bezobjawowo. Jednak jeśli któryś z wyżej wymienionych objawów wystąpi, powinniśmy jak najszybciej zatrzymać auto i wezwać lawetę. W warsztacie zostanie wypompowane złe paliwo oraz oczyszczenie układu paliwowego. Dodatkowo warto wykonać diagnostykę, która pozwoli na określenie rozmiaru uszkodzeń w pojeździe.
  • Gdy posiadamy opcję assistance, skontaktujmy się z ubezpieczycielem. Odpowiednia osoba pokieruje nas co zrobić w danej sytuacji lub wezwie pomoc drogową.

Pomyłka podczas tankowania paliwa może unieruchomić nasz pojazd na kilka dni. Jednak warto pamiętać o tym, że jeśli jesteśmy świadomi popełnionego błędu, lepiej nie odpalać silnika. Prawdopodobnie wyrządzi to większe szkody niż myślimy. W tym przypadku lepiej wezwać lawetę i przetransportować auto do mechanika. Nawet najlepszemu kierowcy może przytrafić się taka sytuacja. Jednak czasem warto zwracać uwagę na to, jakie paliwo tankujemy, aby oszczędzić sobie nerwów, czasu i pieniędzy.