Wyjazd kamperem jest świetną i wygodną formą spędzenia wakacyjnego czasu. Nie musimy wynajmować pokoi. Mamy możliwość zwiedzenia wielu miejsc jadąc do wyznaczonego celu podróży. By wyruszyć w taką wycieczkę nie trzeba kupować pojazdu, możemy go wypożyczyć. Przed pierwszą podróżą warto zapoznać się z informacjami, które ułatwią nam planowanie takiej wycieczki.

Kamper – koszty wynajmu i ubezpieczenie

wakacje-kamperem

Zacznijmy od tego, że kamper to pojazd mieszkalny zbudowany podobnie do samochodu dostawczego. Jest to wóz do 3,5t, do jego prowadzenia wystarczy prawo jazdy kat. B. Koszt zakupu takiego pojazdu to około 20 tys. złotych za używany lub od około 180 tys. złotych za nowy. Wynajem zaś oscyluje w granicach 500 złotych plus dodatkowo kaucja zabezpieczająca na wypadek szkód. Kamper przeważnie jest zarejestrowany na 6 osób i nie ma możliwości przewożenia większej liczby pasażerów. Tak jak w przypadku samochodu osobowego musi on posiadać ubezpieczenie OC. Jeśli mamy zamiar wynajmować dom na kółkach to warto spojrzeć w umowie co takie ubezpieczenie zawiera oraz czy inna osoba może prowadzić pojazd. Zmiana kierowcy jest bardzo istotna, jeśli chodzi o dalsze podróże.

Gdzie można stawać kamperem?

Stać kamperem można wszędzie, gdzie nie ma zakazu parkowania takim pojazdem. Wiele miejsc przeznaczonych specjalnie do postoju domu na kółkach jest zaopatrzonych w punkt zlewania ścieków i pobierania wody. Warto też zwrócić uwagę na parkingi leśne, które mają swoje uroki z racji miejsca, w którym się znajdują. Jednak możemy na nich stać nie dłużej niż 24 godziny.

Na wakacje kamperem wybieramy raczej wygodne ubrania i buty. Dodatkowo przyda się materiałowa torba na zakupy mogąca służyć również do przenoszenia prania. Naczynia najlepiej wziąć papierowe. Zaoszczędzimy dzięki temu czas na mycie, a dodatkowo zadbamy o środowisko. Niezastąpiona jest latarka, która bardzo przydaje się w nocy na kempingu. Świetne w takiej formie podróży jest to, że nie potrzebujemy żadnych walizek. Nie musimy nosić bagażu. Wszystko przed wyjazdem układamy na swoim miejscu w wozie.

Czego nie może zabraknąć w naszym kamperze?

Oprócz podstawowych rzeczy musimy też zabrać akcesoria kempingowe. Ważne są: przedłużacz z przyłączami CEE, podkłady do poziomowania czy wąż do wody. Nie zawsze te przedmioty możemy dostać na miejscu, a bez nich nie podłączymy się do instalacji wodnej i elektrycznej na parkingu. W przypadku wynajmu warto też dowiedzieć się czy kamper ma na stanie zestaw do sprzątania, czajnik elektryczny albo garnki do gotowania. Suszarka do prania oraz rozkładany stół z krzesłami również przydadzą się nam na obozowisku.

Jadąc w docelowe miejsce warto po drodze zatrzymać się w miejscach polecanych do odwiedzenia. Podróż kamperem daje nam wiele możliwości obejrzenia zabytków odległych od hoteli czy pensjonatów. Możemy też mniejszym kosztem mieć wakacje z widokiem na morze czy góry. Wystarczy wybrać cel podróży i ruszać w drogę. Tylko nie zapomnijmy podjechać na stację benzynową i  zatankować paliwo. Bez niego przecież nigdzie nie pojedziemy!