„Nowy rok, nowy ja” – to najprawdopodobniej najczęściej wypowiadane słowa  w styczniu. Dużo ludzi postanawia zmienić siebie i swoje życie. Zmiany w nowym roku dotyczą również nowych przepisów, które zaczęły obowiązywać już w 2019 r., od stycznia 2020 r., bądź czekają na wejście w życie.  Co zmieniło się w przepisach, na co kierowcy powinni zwróci uwagę? Oto kilka z nich:

Korytarz życia

Powinien być tworzony w przypadku zwiększonego natężenia ruchu, który ogranicza swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego.

Jak powinien wyglądać poprawie utworzony korytarz życia?

jak-uformowac-korytarz-zycia
źródło: Ministerstwo Infrastruktury

„Jazda na suwak”

W tym przypadku w przepisach, zostały jasno określone zasady pierwszeństwa z poszczególnych pasów ruchu, gdy ich liczba się zmniejsza, a na końcu powstaje zator.  

Jak poprawnie powinna wyglądać „jazda na suwak”?

jazda-na-suwak
źródło: Ministerstwo Infrastruktury

Profesjonalna rejestracja pojazdów

Została stworzona, aby ułatwić pracę naukowcom i inżynierom z instytutów badawczych oraz producentom, sprzedawcom nowych samochodów, którzy oferują klientom jazdy testowe. Dzięki temu jednostki te będą mogły złożyć w swoim urzędzie wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Należy w nim podać kilka istotnych informacji takich jak: liczbę potrzebnych tablic rejestracyjnych (mają one zielone napisy na białym tle), liczbę blankietów profesjonalnego dowodu rejestracyjnego dla każdego kompletu tablic. Taka decyzja o profesjonalnej rejestracji jest ważna przez rok. Więcej informacji na ten temat możecie znaleźć na stronie Serwisu Rzeczypospolitej Polskiej.

Zielone tablice rejestracyjne

Od 01.01.2020 r. na polskich ulicach pojawią się również samochody z zielonymi tablicami rejestracyjnymi (czarne napisy na zielonym tle). Zostaną one wydane w czasie rejestracji pojazdów, które nie zużywają tradycyjnego paliwa jak benzyna czy olej napędowy. Mowa tu o samochodach elektrycznych oraz napędzanych wodorem. Dodatkowo naklejki legalizacyjne zaopatrzone zostały w kolorowe obwódki: czerwone dla samochodów z napędem elektrycznym i żółte dla samochodów z silnikiem na wodór. Poza tym warto zaznaczyć, że te auta mają prawo poruszać się po buspasach.

Kary za przekręcenie licznika

Za każde jego „przekręcenie” grozi kara więzienia od 3 miesięcy do 5 lat. Dodatkowo podczas kontroli uprawnione służby (np. policja, Straż Graniczna, służby celne) mogą spisać aktualny stan licznika kontrolowanego pojazdu i przekazać te dane do CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców), w celu późniejszych porównań wyników. Znajdą się tam również informacje na temat wymiany licznika i jego przebiegu – odczytane przez diagnostów.

Zmiany w Kodeksie Drogowym mają również dotyczyć:
  • pierwszeństwa pieszego przed wejściem na pasy,
  • ograniczenia prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym także nocą,
  • przekroczenie dozwolonej prędkości o ponad 50 km/h także poza terenem zabudowanym podstawą do zabrania prawa jazdy.