akumulator-samochodowy-bateria-samochodowa

Czy zdarzyła Ci się kiedyś taka sytuacja, że wsiadasz do samochodu, a on nie chce odpalić? Jedną z przyczyn takiego stanu może okazać się rozładowany akumulator, a w takim przypadku ciężko jest zrobić cokolwiek z autem.

Zgodnie z Dz.U.2019.521 Art. 6. akumulator samochodowy określany jest jako „4) bateria samochodowa, akumulator samochodowy – bateria i akumulator, które są używane do rozruszników, oświetlenia lub inicjowania zapłonu w pojazdach;”.

Pobór prądu w stanie spoczynku

W większości wypadków najczęstszą i najprostszą przyczyną rozładowania się akumulatora może okazać się pobór prądu w stanie spoczynku samochodu. Jeśli po wyłączeniu silnika i wyjęciu kluczyka ze stacyjki jakieś urządzenie elektryczne znajdujące się w aucie bezustannie pobiera prąd, może dojść do rozładowania baterii.

Nieodpowiedni akumulator

Przy rozładowującym się akumulatorze problemem może być również jego zły dobór do samochodu. Dane na temat odpowiedniego akumulatora i jego parametrów możemy znaleźć w instrukcji obsługi samochodu. Jeśli takowej nie posiadamy, takie informacje powinniśmy otrzymać w warsztacie  lub punkcie sprzedaży. Właściwie dobrany akumulator zapewnia poprawną pracę auta. Przy jego doborze powinniśmy zwrócić uwagę na dwa parametry: pojemność i prąd rozruchu. Jeśli pojemność jest zbyt mała, może powodować problemy z rozruchem jednostki napędowej. Zbyt duża pojemność może doprowadzić do obniżenia sprawności baterii.

Nieprawidłowo działający alternator

Powód samorozładowania baterii samochodowej może wynikać z nieprawidłowo działającego alternatora. W momencie, gdy nie produkuje on odpowiedniej ilości prądu bądź jego działanie jest niepoprawne, wyposażenie elektryczne auta czerpie prąd z akumulatora. A alternator nie dostarcza go do baterii, tak więc dochodzi do częściowego lub całkowitego rozładowania akumulatora samochodowego.

Wilgoć w akumulatorze

Gromadząca się na akumulatorze wilgoć, zanieczyszczenia, kurz bądź pewna ilość płynów eksploatacyjnych, może mieć wpływ na przepływ niewielkiej dawki prądu między biegunem dodatnim i ujemnym. Co prowadzi do samoczynnego rozładowania się baterii samochodowej. Dlatego też ważne jest, aby pilnować oraz dbać o stan i czystość styków przewodów wysokiego napięcia.

Żywotność akumulatora

Każdy akumulator ma również swój czas żywotności. Jeśli ma on już kilka lat, a auto sprawia problemy podczas odpalania, warto udać się do warsztatu i sprawdzić jego parametry. Jeśli jego sprawność jest niska, najprawdopodobniej należy wymienić go na nowy. Można kupić go w miejscach takich jak: stacja paliw, sklep specjalistyczny, internetowy, warsztat samochodowy.

Jeżeli nie jesteśmy specjalistami z pewnością trudno będzie nam określić główną przyczynę samoczynnego rozładowania się  akumulatora. Warto więc umówić się na wizytę do warsztatu samochodowego, gdzie auto zostanie poddane szczegółowej diagnozie, aby odkryć, co jest podłożem usterki.