Dom można ogrzewać na różne sposoby. Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, które co oczywiste posiadają zarówno wady jak i zalety.
Co warto wiedzieć o popularnych metodach ogrzewania? Jaka jest charakterystyka tych najczęściej wybieranych?

Ogrzewanie gazowe

Ogrzewanie domu gazem jest obecnie najpopularniejszą formą ogrzewania w nowo budowanych domach. Do ogrzewania domu można wykorzystywać gaz ziemny. Jest to ekonomiczne i bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Kocioł wykorzystujący to paliwo nie wymaga wydzielenia osobnego pomieszczenia. I dodatkowo jest bezobsługowy. Wymaga jednak podłączenia do sieci.

Drugim popularnym paliwem gazowym jest LPG. Jest to skroplona mieszanina propanu i butanu. W przeciwieństwie do gazu ziemnego ta forma ogrzewania wymaga wybudowania przydomowego zbiornika. Zbiornik można także dzierżawić od dostawcy, który zapewnia także transport paliwa.

Stosowanie gazu skroplonego jest rozwiązaniem uzasadnionym ekonomicznie. Niskie koszty paliwa sprawiają, że comiesięczne wydatki kształtują się na akceptowalnym poziomie. Jedynym minusem są wysokie nakłady na budowę zbiornika i wykonanie instalacji.

Ogrzewanie domu olejem opałowym

Kotły na olej opałowy wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do sieci gazowej i nie ma możliwości wybudowania zbiornika na gaz płynny. Właściwości termiczne tego paliwa są bardzo dobre, więc jego wybór jest dobrym rozwiązaniem.

Pod względem inwestycyjnym i eksploatacyjnym koszty ogrzewania olejowego są zbliżone do ogrzewania gazem płynnym. Jednak samo wykonanie instalacji jest zdecydowanie prostsze. Zbiornik na olej może znajdować się w domu. Transport i tankowanie paliwa odbywa się maksymalnie dwa lub trzy razy w roku. Zatem eksploatacja nie jest zbyt pracochłonna.

Ogrzewanie domu prądem

Kolejna popularną formą ogrzewania domu jest energia elektryczna. W odróżnieniu od gazu ziemnego, płynnego i oleju opałowego, w przypadku wykorzystywania prądu, nie istnieje potrzeba dostarczania paliwa. Wystarczy podłączenie do sieci energetycznej.

Koszty energii elektrycznej są wysokie. I dlatego z ekonomicznego punktu widzenia taka forma ogrzewania domu nie jest atrakcyjna.

Fotowoltaika 

Wykorzystywanie energii słonecznej do ogrzewania domu staje się coraz bardziej popularne. Jeszcze kilka lat temu panele słoneczne na dachach lub specjalnych konstrukcjach stanowiły rzadką ciekawostkę. Obecnie są stałym elementem krajobrazu.

Fotowoltaika jest najbardziej ekologicznym i ekonomicznym sposobem ogrzewania domu. Wymaga sporych inwestycji początkowych. ale ze względu na brak kosztów eksploatacyjnych – pozwala generować wysokie oszczędności w kolejnych latach.

Paliwa stałe

W powyższym przeglądzie nie uwzględniliśmy paliw stałych – węgla, drewna i innych. Zrobiliśmy to jednak z premedytacją. Instalacje grzewcze wykorzystujące te paliwa są bowiem mało ekologiczne i w związku z rosnącą świadomością konsumentów coraz częściej zastępowane są innymi, bardziej sprzyjającymi środowisku rozwiązaniami.