Prawo jazdy to dokument uprawniający do prowadzenia pojazdów mechanicznych z silnikiem spalinowym lub elektrycznym. Podróżując samochodem po Europie oraz dalszych zakątkach świata, możemy się spotkać z utrudnieniami. Nie każde państwo uznaje polskie prawo jazdy, co może prowadzić do czasochłonnego wyjaśniania sprawy. Uchroni nas przed tym prawo jazdy międzynarodowe. Jest to dokument honorowany niemal na całym świecie.
Międzynarodowe prawo jazdy – czym jest i jak działa?
Uprawnia ono nas do poruszania się samochodem po danym terenie. W Polsce międzynarodowe prawo jazdy ma wygląd zbliżony do paszportu. Posługując się nim nie musimy posiadać polskiego prawa jazdy, jednak warto je ze sobą mieć. Może się zdarzyć się, że jesteśmy poproszeni o okazanie tego dokumentu.
Międzynarodowe prawo jazdy nie obowiązuje na całym świecie. Kraje, które honorują ten dokument zostały podzielone na dwie kategorie, czyli kraje które podpisały:
- Konwencję Genewską, czyli Albania, Armenia, Azerbejdżan, Bahrajn, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Chile, Kostaryka, Ekwador, Ghana, Gujana, Indonezja, Kenia, Kirgistan, Liberia, Meksyk, Monako, Czarnogóra, Peru, Filipiny, Katar, Korea Południowa, Mołdawia, Rosja, San Marino, Serbia, Republika Południowej Afryki, Tajlandia, Macedonia, Turcja, Ukraina, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Uzbekistan, Wenezuela, Zimbabwe;
Źródło: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy - Konwencję Wiedeńską, czyli Republika Południowej Afryki, Republika Albanii, Republika Austrii, Wspólnota Bahamów, Królestwo Bahrajnu, Republika Białorusi, Królestwo Belgii, Bośnia i Hercegowina, Federacyjna, Republika Brazylii, Republika Bułgarii, Republika Chorwacji, Republika Czeska, Królestwo Danii, Republika Estońska, Republika Filipin, Republika Finlandii, Republika Francuska, Republika Grecka, Gruzja, Kooperacyjna Republika Gujany, Islamska Republika Iranu, Państwo Izrael, Serbia i Czarnogóra, Republika Kazachstanu, Demokratyczna Republika Konga, Republika Kuby, Państwo Kuwejt, Republika Litewska, Wielkie Księstwo Luksemburga, Republika Łotewska, Była Jugosłowiańska Republika Macedonii, Królestwo Marokańskie, Republika Mołdowy, Księstwo Monako, Mongolia, Republika Federalna Niemiec, Republika Nigru, Królestwo Norwegii, Islamska Republika Pakistanu, Federacja Rosyjska, Rumunia, Republika San Marino, Republika Senegalu, Republika Seszeli, Republika Słowacka, Republika Słowenii, Konfederacja Szwajcarska, Królestwo Szwecji, Republika Środkowoafrykańska, Republika Tadżykistanu, Republika Tunezyjska, Turkmenistan, Ukraina, Wschodnia Republika Urugwaju, Republika Uzbekistanu, Republika Węgierska, Republika Włoska, Republika Wybrzeża Kości Słoniowej, Republika Zimbabwe.
Źródło: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy
Konwencje to nic innego jak zbiór praw międzynarodowych. Wyrabiając prawo jazdy musimy pamiętać do jakiego szeregu umów należy kraj przez nas odwiedzany. Zdarzają się przypadki, że dane państwo nie podpisało żadnej konwencji. Co zrobić w takim przypadku? Niestety, często w takich przypadkach wymagane jest lokalne prawo jazdy. Spotykamy się z tym problemem w niektórych stanach USA. O taki dokument musimy się starać na długo przed planowanym odwiedzeniem kraju.
Gdzie można się starać o międzynarodowe prawo jazdy?
O międzynarodowe prawo jazdy możemy się starać w każdym starostwie. Oprócz wypełnionego wniosku (https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy) musimy dostarczyć aktualne zdjęcie, potwierdzenie opłaty i okazać prawo jazdy. Koszt wyrobienia dokumentu zarówno w przypadku Konwencji Genewskiej jak i Wiedeńskiej jest taki sam – 35,50 zł.
Ile trzeba czekać na wyrobienia prawa do jazdy za granicą?
Międzynarodowe prawo jazdy jest wydawane do 3 dni roboczych, lecz zdarzają się przypadki, że dostajemy je “od ręki”. Taki dokument ważny jest do 3 lat, jednak niekiedy czas może zostać skrócony z różnych przyczyn. Urzędnik może nam także odmówić wydania międzynarodowego prawa jazdy. Od tej decyzji mamy prawo odwołać się w ciągu 14 dni.