
Czym jest rdza?
Sprawdzając ten wynik w Encyklopedii PWN otrzymujemy takie rozwiązanie:
„rdza, krucha, porowata, zwykle brunatna warstwa tlenków, wodorotlenków i niekiedy soli żelaza, tworząca się na wyrobach z żelaza i stali pod wpływem czynników korodujących;”
W skrócie rdza to produkt uboczny utleniania się żelaza lub stali pod wpływem wilgoci. Zważywszy na trudniejsze warunki pogodowe i rozsypaną sól na drogach oraz chodnikach, zwróć szczególną uwagę na zabezpieczenie podwozia i karoserii przed nadejściem zimy.
Pojawienie się rdzy zazwyczaj kojarzy się z obniżeniem walorów estetycznych samochodu. Jeśli zauważyłeś jakieś zmiany, powinieneś udać się na konsultacje do blacharza-lakiernika. Ewentualnie jeżeli są to małe ogniska rdzy, a Ty masz umiejętności i właściwy sprzęt do naprawy, możesz zająć się tym sam. Jednak problemy z korozją mogą być poważniejsze i bezpośrednio wpłynąć na bezpieczeństwo jazdy.
Jak zadbać o auto, aby rdza się nie pojawiła lub opóźnić proces jej powstania?
- Przed zimą warto sprawdzić ogólny stan karoserii, lakieru i podwozia auta. W razie jakichkolwiek niepokojących objawów udaj się na wizytę do mechanika, lakiernika i skonsultuj to z nim.
- Aby chronić karoserię przed rdzą, musisz zabezpieczyć auto przed szkodliwym działaniem soli i wody. Zrobisz to za pomocą woskowania lakieru. Dzięki temu zabiegowi lakier będzie wyglądał lepiej, a co najważniejsze wosk będzie dodatkową ochroną przed działaniem soli. W okresie zimowym ogranicz również wizyty w myjni. A jeśli musisz umyć auto, zawsze pamiętaj o woskowaniu.
- Zadbaj również o gumowe wycieraczki samochodowe. Tworzą bowiem dodatkową warstwę zapobiegającą bezpośredniemu osadzaniu się soli i wody z Twoich butów wewnątrz auta. Pamiętaj, aby strzepać śnieg lub błoto z butów wsiadając do samochodu.
- Dbaj o podwozie. Auta posiadają fabryczne zabezpieczenie antykorozyjne. Jednak takie zabezpieczenie po pewnym czasie użytkowania może stracić swoje właściwości chroniące. Dlatego też regularnie konserwuj podwozie swojego samochodu. Możesz to zrobić samodzielnie, korzystając ze środków antykorozyjnych dostępnych w sklepach branżowych, na stacjach benzynowych. Pamiętaj jednak, że wykonanie takiego zabiegu w garażowych warunkach wymaga wcześniejszego oczyszczenia i wysuszenia podwozia. Jak również usunięcia ewentualnych ognisk korozji. Gdy powierzchnia jest odpowiednio przygotowana, możesz przystąpić do nałożenia powłoki ochronnej. Zwróć uwagę, aby zabezpieczenie antykorozyjne pokrywało podłogę, progi, belki oraz wahacze. Jeśli nie możesz wykonać tego w warunkach domowych udaj się na wizytę do fachowca.
Systematycznie sprawdzając stan techniczny swojego samochodu, możesz uniknąć pojawienia się rdzy, bądź szybko ją wykryć i zabezpieczyć auto przed jej dalszym rozwojem.