top 5

Zima to czas, kiedy każdy z kierowców musi zadbać o swoje auto. Są sprawy, o których należy pomyśleć jeszcze przed rozpoczęciem sezonu zimowego. Warto udać się do swojego mechanika i sprawdzić, czy wszystko działa jak należy np. akumulator, hamulce, światła itd. Zrobić przegląd samochodowy.

Jest również kilka rzeczy, które przydałoby się mieć zawsze w swoim samochodzie.

1. Zimowy płyn do spryskiwaczy

Jeśli jesteśmy przezornym kierowcą i nie chcemy paść ofiarą słynnego stwierdzenia „zima zaskoczyła kierowców”, jeszcze przed przymrozkami należy wymienić płyn do spryskiwaczy. Letni nie jest przystosowany do niskich temperatur i może zamarznąć. Dodatkowo pozostawiając taki płyn w zbiorniku, możemy go uszkodzić. A czyste szyby są podstawą komfortowej i bezpiecznej jazdy. Dlatego ważne jest, aby opróżnić zbiornik z letnim płynem i wymienić go na zimowy. Zimą zużywa się go znacznie więcej przez panujące na zewnątrz warunki – deszcz, śnieg, błoto pośniegowe. Pamiętajmy również o tym, aby mieć zapas płynu w bagażniku. Dostępny jest on na większości stacji paliw.

płyn do spryskiwaczy

2. Skrobaczka do szyb

Wszyscy dobrze znamy zimowe poranki do pracy. Godzina 7 rano, ciemno, zimno i mroźnie. Ruszamy do naszego auta, które zaparkowane jest na przydomowym parkingu, a tam zamarznięte szyby. Aby nasza jazda była bezpieczna, musimy je odskrobać. Do tego potrzebna nam jest skrobaczka. Najlepiej taka z miotełką, aby czynność ta przebiegła szybko i przyjemnie. Nie warto o niej zapominać i męczyć się skrobaniem szyb np. kartą kredytową. Po pierwsze możemy zniszczyć kartę i szybę, a po drugie namęczymy się i zdenerwujemy zupełnie niepotrzebnie. Koszt takiej skrobaczki jest różny, od kilku do kilkudziesięciu złotych.

skrobaczka do szyb

3. Kable rozruchowe

W czasie zimy, ale i nie tylko, istnieje ryzyko całkowitego rozładowania akumulatora w naszym aucie. Co wtedy robić? Po pierwsze, zawsze być przygotowanym i mieć ze sobą kable rozruchowe o odpowiedniej długości. Ich prawidłowa długość zapewnia komfortowe połączenie między jednym a drugi autem. Jednak zbyt długie kable stawiają większy opór, o czym należy pamiętać podczas zakupów. Po drugie znaleźć drugi samochód z naładowanym akumulatorem i kierowcą, który nam pomoże.

kable rozruchowe

4. Zimowe opony

To oczywiste, że przed sezonem zimowym powinniśmy wymienić opony. Jednakże nie zapominajmy również o tej zapasowej, którą wozimy w naszym bagażniku. Zadbajmy, aby była przygotowana, zdatna do wymiany  i dalszej podróży.

zimowe opony

5. Saperka lub szufla do śniegu

Może zdarzyć się tak, że po nocnym postoju na parkingu, nasz samochód jest tak zasypany śniegiem, że nie mamy możliwości wyjechania. I tutaj z pomocą przyjdzie saperka lub zwyczajna szufla do śniegu. Dzięki nim w szybki sposób jesteśmy w stanie usunąć nadmiar śniegu i wyruszyć w podróż.

szufla do śniegu


Z pewnością, każdy z Was ma swoje TOP 5 najpotrzebniejszych i ulubionych rzeczy, które warto mieć w samochodzie zimą. Zadbajcie więc o swoje auto i jego najpotrzebniejsze wyposażenie. Większość z tych rzeczy jest dostępnych na stacjach paliw, w marketach, sklepach internetowych, itp.